Jdi na obsah Jdi na menu
 


MODRÁ HVĚZDA

Už se k tomu schylovalo déle, protože jsem naprosto nespokojen současným stavem organizace, který pozoruji už delší dobu. Proto jsme letos Modrou hvězdu neregistrovali.

Chtěl jsem pro r.2008 obnovit registraci, ale po níže uvedených souvislostech jsem se rozhodl jinak. Věděl jsem to už v r.1990, že to jednou dojde takhle daleko: (Ve funkcích sedí už jen lidé věci neznalí...)

1. Neúměrné zvyšování registračních poplatků. Zjišťuji, že náš oddíl by jen platil a vůbec nic se mu nevrací. Na nově obsazeném středisku dnes už ani není zájem se třeba na odloučený oddíl informovat, navštívit.

2. Kroje jsme vždy uznávali a nosili klasické. A to na všech našich akcích. Vždy nám lidé říkali, že konečně vidí pravé skauty...Dnes po změně krojů jsem nikde ani jednou neviděl předpisový kroj. Ani ten tzv.inovovaný. (ke kroji ještě dál v bodu 3.)Opasky neexistují, na hlavě se nosí "pirátské" hadry a všelijaké barevné kalhoty, ruce v kapsách při nástupu. Jiného se nevidí, než košile vytažené z kalhot...Skauti v kostele v kšiltovkách(!!!)

3. Modrá hvězda tedy dál zůstává skauty, ale ne už členy org.Junák! Jsme Skauti Modré hvězdy. Samozřejmě bez registrace. Výhrady mám tyto:. V dubnu jsme zaslali do redakce časopisu Skaut (Z.Chvalovi) fotografie na představení oddílu. Trvalo půl roku podivné nespokojenosti s materiály. Fotky jsem posílal víceméně "historické" než současné (ale i ty by byly), abychom připomněli blížící se 40.výročí oddílu M.hvězda. Jak se konečně Z.Chval vyjádřil, že na fotkách "jsou pořád stejné děti"(?!) - (vybral jsem je ze dvou starších fotokronik, kterých máme 26, kromě 49 dalších psaných a snažil jsem se dát fotky takové, kde je víc akce, ne jen stojící členové). Další argument Z.Chvala byl, že máme staré kroje a podle toho usoudil, že oddíl "už" neexistuje(!!!!). To, že nosíme žluté košile, protože máme zavedený dobrý systém vzájemného předávání a obnovy krojů. Koupit nové - na to jednak nemáme(když máme staré-to je vyhodíme???) a přešívání nášivek na jiné košile je pak také zbytečné. To jsem mu patřičně sdělil po jeho odmítnutí. Přitom fotka skauta v kompletním kroji je na stránkách časopisu bílouz vránou - převládají děti v civilu, nebo u krojů vytažené košile(pokud jsou) z kalhot a jiné nešvary. Viz foto skautky(?) v civilu, jak jí zákusek, dominující na stránce v posledním čísle...(To má být jako co???) A když už k časopisu, pak ještě něco: grafika nacpaná až do kraje (časopis se nedá oříznout a svázat), nevhodné článečky, hodící se spíš do Bravíčka - s námětem: "jak jsem se ve škole uprdla..."(s odpuštěním, ale i to tam najdete!) a poměrně časté pravopisné hrubky by v časopise pro děti také být nemusely...Ten časopis, který měl pod vedením bratra Vl.Šimůnka aspoň úroveň, to už asi nikdy nebude. Také s ním jsme mohli trvale a pravidelně spolupracovat. A ta spolupráce byla oboustranná a vždy v dobré pohodě! Ale pak odvolání br.Šimůnka... o tom moc nevím, ale --- co si mohu myslet při téhle úrovni?

4. Nelíbí se mi, že se z Junáka vytrácí výchova. Dnes je to už mnohde jenom nějaký zábavní spolek k vyplnění volného času. Na spoustě táborů se opakují stejné akce. Letos to bylo na táborech třeba lezení pavučinou. Připadá mi, že děti někde jsou trpěny jen pro pobavení party mladých vedoucích... Dokonce na jistém táboře se na slibovém ohni pak pekly buřty, týž oheň se rozdělával novinami... A nutno také vzít v úvahu, že kdysi specifické skautské metody nyní doslova vykrádají různé "dětské rekreace", školy v přírodě, pionýři (viděl jsem už třikrát hnědé a žluté šátky s turbánkem u pionýrů!),Kimovka se hraje dokonce ve školách při vyučování.

Další, co je zajímavé - většinou jsou oddíly dnes převedoucovány (viz časopis Skaut: na 12 dětí je 6 vedoucích!!!) Jak asi vypadá pak práce v takovém oddílu. Někde děti jsou jen pro pobavení a recesi vedoucích - i to se dá vidět, že se baví tím, že jim vymýšlejí všelijaké hloupé discipliny...

Závěr? Skautingu jsem dal své soukromí a svůj dosavadní život. Chvílemi i možná toho lituji - že "takovému"skautingu, jaký je dnes...

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

BEST software for captcha breaking!

(Mashanaf, 12. 12. 2017 21:52)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

Plnou parou... vzad?

(Petr Valach, 29. 12. 2009 18:44)

Zdravím, už jsem o tom psal v Guestbook. Žádný kvalitní skautský oddíl dnes nemůže být registrován v Junáku. Pakliže se Modrá hvězda profiluje jako dobrý oddíl, pak v Junáku nemá co pohledávat též. Doporučuju Svaz skautů. To je jediná skutečně skautská česká organizace. Ty další jsou mimořádně podivné, nebo to jsou náboženské sekty apod. Poznámka: Dá se říci, že neznám dobrého junáka. Ale vím, že ve Svazu pár dobrých skautů je. Určitě nejen pár...

Re: Plnou parou... vzad?

(Kamil Podlaha, 17. 11. 2011 10:47)

Dobrý den.
Tak si tu v klidu pročítám starší komentáře a ejhle ! Trošku to tu zavání nafoukaností. To nezní moc skautsky.
Kamil

Re: Re: Plnou parou... vzad?

(Jaromír Prach-Zekke, 5. 1. 2014 9:45)

Kamile Podlaho, nevím a nerozumím o jaké nafoukanosti píšeš.

Naprosto souhlasím s Mirko Junou.

(Jaromír Prach-Zekke, 5. 1. 2014 9:41)

Svůj názor jsem uvedl v nadpisu a dodávám. Náš oddíl Volný národ jsem založil v roce 1965 a exsistuje dodnes v nepřetržité činnosti. I když jsme 19 let pracovali pod PO, což mě mnozí vyčítají, byli jsme vždy skautský oddíl. Opakoval bych se kdybych popisoval to co již bylo výstižně napsáno. Dodávám jen, že dnešní JUNÁK se nemůže srovnávat s JUNÁKEM z let 1968-70 a ještě z počátečných devadesátých let. To byla přímo vůně skautství. Jen stručně: Úroveň časopisů, krojová kázeň, disciplína, zvedání reg.poplatků, ceny krojů, časté změny ve výchovném dění, úpravy slibu a zákonů byť v maličkostech i když nevím zda je maličkost ta naše nejvyšší Pravda a Láska, kterou sotva chápou dospělí. A závěrem. Kolik má současný aparát placených zaměstnanců? Porovnejme to z rokem 1945-50 nebo z rokem 1968-70. A jak to tehdy fungovalo.

Pozdravení

(Kamil Podlaha, 17. 11. 2011 10:43)

Nazdar bratře.
Již je tomu řada let, co jsme se neviděli. Máme již moderní dobu a tak jsem při brouzdání po netu narazil na Vaše webové stránky. Náš oddíl se má čile k světu ( www.skaut-satalice.cz) a navíc jsme letos založili přístav v nedalekých Kbelích (www.skaut-kbely.cz). Byl bych moc rád, kdyby jsme opět navázali bratrské vztahy.
Se skautským pozdravem Kamil

...

(Bret, 24. 8. 2011 16:03)

Kéž by i u nás v trutnově byly lidi, kteří by tohle taky podporovali

Re: ...

(Miky, 24. 8. 2011 19:24)

Brete, pokud budeš chtít, ozvi se na mail modrahvezda@centrum.cz Rád si popovídám, Trutnov znám, Modrou hvězdu jsem založil v Trutnově (kde jsem bydlel do r. 1973) Budsu rád, kdyžý si budeme moci popovídat.

hodně štěstí

(Tom, 16. 2. 2010 17:43)

Pamatuji si "modrou hvězdu" jako "SEVERKU" a byl to vždy nejlepší oddíl ve škole :-) hodně štěstí

I jiné jsou

(Dan, 3. 11. 2009 16:32)

Ahoj, držím vám palce, podobnými důvody vedlo i naše odloučení od Junáka. Naštěstí jsou i jiné skautské organizace, nejen Junák (který se o opaku ale snaží všechny nenápadně přesvědčit). Prostě už asi dávno neplatí že skaut rovná se junák ....

???

(Radka, 14. 6. 2009 17:00)

Co je to KČT?

Je to tak

(Pro Maruš Miky, 28. 3. 2009 19:36)

Ano už i na ústředí jsou lidi, kteří mají dost divné názory-(A nepatří tam).Já jsem vždy dodržoval určité zásady a těch se nevzdávám jen proto, že ostatní je z pohodlnosti nebo neznalosti neuznávají. Nás na výpravě vždycky potěšilo, když jsme se setkali se skauty, poznali jsme se, že k sobě patříme a pozdravili se a přátelky se pobavili. A to jen proto,že byly vidět kroje. Nebo když nás míjeli lidé se slovy - hele, tohle jsou praví skauti-, potěšilo to.Ale nic nelámem přes koleno, u nás to děti CHTĚLY nosit, tak to nosily. Pokud jsme se dohodli, jeli jsme i v civilu (viz foto Jak jsme cestovali), ale tam ten kontakt s ostatními zkrátka není možný.Vím, že skauta nedělá JEN kroj, ale jde-li hejno dětí v nějakých umolousaných teplákách, nebo čem, nemusí se taky samozřejmě chovat jako skauti a to vede k falešnosti a přetvářce. Viděl jsem skauty z ciziny, kteří stáhli šátky a košile a šli se nalejt do hospody. Tak tohle já jako skauty opravdu nemohu brát.

!!!!

(maruš z jilemnce, 28. 3. 2009 13:37)

Nadzárek všem... je krásné o co se pořát snažíte...je pravda že disciplína ubývá a stále méne a mene lidí doopravy ví co skauting obnáší a co to znaamená pro život...Já osobně bych řekla že není podstatné mít zastrčeý kroj v kalhotávch a dodržovvat všechny takové poněěěkud občas nesmmyslné zásady, ale mít to v srdci cítit co je spráávné a co ne a měli bychom být připravveni do dalšího života........!

Mirku, bravo!

(Míla K., 5. 6. 2008 12:57)

Mirku, já Ti tleskám a fandím. Škoda, že takových Mirků není víc...